Tübitak Tişört 4006 Tübitak Bilim Fuarı

Tübitak Tişört 4006 Tübitak Bilim Fuarı
Tübitak Tişört 4006 Tübitak Bilim Fuarı
04.02.2019

Tübitak Bilim Fuarları okulları proje üretmeye teşvik ederek bilim üretilmesine katkı sağlamakta ve öğrencilerin bilimle tanışmasına olanak sağlamaktadır. Okulların katıldığı bir bilim etkinliği olan Tübitak Bilim Fuarı okullar arası yarışma niteliğinde yapılan bir faaliyet değildir. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Proje başvuruları sistem üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir. Tübitak Bilim Fuarları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların katılımıyla gerçekleştirilmektedir. Tübitak Bilim Fuarına proje gönderen ve projeleri kabul edilen okullara proje harcamalarında kullanmaları için para gönderilmektedir. Proje başvuru tarihleri Tübitak sitesinde duyurulmaktadır. Bilim fuarları ise genellikle Nisan ve Mayıs aylarında yapılmaktadır.

Tübitak Projeleri Nasıl Hazırlanır?

Tübitak projesi hazırlayan öğrencilerin ve bu öğrencilerin koordinatörlüğünü yapan öğretmenlerin proje hazırlarken takip etmeleri gereken bazı basamaklar bulunmaktadır. Takip edilmesi gereken kurallar şu şekildedir:

 1. Öncelikle araştırma yapılacak konu belirlenmelidir.
 2. Araştırma sorusu oluşturulmalıdır.
 3. Konu ile ilgi araştırma yapılmalı ve veri toplanmalıdır.
 4. Araştırmanın hipotezi oluşturulmalıdır.
 5. Araştırmada deney uygulaması bulunuyorsa deney yapılmalıdır ya da anket, mülakat yapılmalıdır.
 6. Araştırmada elde edilen verilere göre araştırmanın sonucu yazılmalıdır.
 7. Araştırma sonucuna göre bir değerlendirme yapılmalıdır.
 8. Gerçekleştirilen tüm aşamalar Tübitak tarafından yayınlanan proje formuna istenilen şekilde ve karakter sayısında yazılmalıdır.


 

 

 

Tübitak Bilim Fuarı Nedir?

Tübitak Projeleri kapsamında Tübitak tarafından incelenerek kabul edilen bilimsel projeler okulun ikinci yarıyılında belirlenen bir tarihte okulda sergi oluşturularak tanıtımı yapılmaktadır. Yapılan bu sergide proje tanıtımını öğretmenlerinin koordinatörlüğünde projeyi hazırlayan öğrenciler yapmaktadır. Öğrenciler proje afişleri hazırlamakta ve projelerini arkadaşlarına ve projeler konusunda bilgi almak için okula gelen diğer misafirlere tanıtmaktadırlar. Bir bilim şenliği çerçevesinde geçen Tübitak Bilim Fuarları öğrencilerin özgüven kazanmasında da oldukça etkili olmaktadır.

Tübitak Bilim Fuarlarının Amaçları Nelerdir?

Tübitak Bilim Fuarlarının amaçları şu şekildedir:

 1. Öğrencilerin bilimle iç içe olmalarını sağlamak ve öğrencileri bilimsel çalışma yapmaya teşvik etmek,
 2. Her öğrencinin proje hazırlayabilmesi için öğrencilere fırsat tanımak,
 3. Öğrencilerin bilimsel araştırma basamaklarını yaparak uygulayarak öğrenmelerini sağlamak,
 4. Gerçek hayatta karşılaşılan ya da karşılaşılması mümkün olan problemleri tespit etmek ve bu problemlere çözüm üretmek,
 5. Öğrencilerin veri toplama aşamalarını ve veriyi analiz etme süreçlerini öğrenmelerini sağlamak,
 6. Öğrencilerin özgüven kazanmalarına yardımcı olmaktır.

 

 

 

 

Tübitak Bilim Fuarına Kimler Katılabilir?

Tübitak Fuarına 5-12. sınıflara arasında öğrenimine devam eden tüm öğrenciler öğretmenleri koordinatörlüğünde katılabilmektedir. Tübitak Bilim Fuarları ilkokul ve anaokulu öğrencileri için yapılmamaktadır.

Tübitak Projeleri Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tübitak Projeleri hazırlarken koordinatör öğretmenlerin ve proje hazırlayan öğrencilerin dikkat etmeleri gerekenler şunlardır:

 1. Bilimsel araştırma basamaklarına uygun bir proje hazırlanmalıdır.
 2. Proje konusu özenle seçilmelidir.
 3. Çalışma programı oluşturulmalıdır.
 4. Projeden beklenen fayda açıkça belirtilmelidir.
 5. Proje yazılırken projenin aşamaları tek tek anlatılmalı, akıcı ve anlaşılır bir dil ile proje yazılmalıdır.
 6. Öğrencilerin projeye katkıları takdir edilmeli ve öğrenciler teşvik edilmelidir.
 7. Proje hazırlanma sürecinde Tübitak tarafından yayınlanan proje hazırlama formu dikkatli bir şekilde okunmalı ve form dışına çıkılmamalıdır.
 8. Öğrenci ve öğretmen koordineli bir çalışma gerçekleştirmelidir.
 9. Hazırlanan tüm projeler okuldaki tüm öğrencilere sunulmalı ve tüm öğrencilerin faydalanması, bilgi edinmesi sağlanmalıdır.

Bu kapsamda oldukça faydalı bir etkinlik olan Tübitak Bilim Fuarlarına pek çok okul her yıl katılmaktadır. Okulların bilim fuarı sergilerinde öğrencilerin Tübitak Bilim Fuarı ve okul ismi baskılı tişört, şapka giymeleri gelenekselmiş bir bilim fuarı uygulamasıdır. Bu aşamada okulların ihtiyacı olan baskılı tişört ve şapkaları çok uygun fiyatlarla, toptan fiyatına okullar için üretmekteyiz. Okullar bizimle iletişime geçerek tişört, şapka sayı adedi vermeleri ve bu ürünlerde istedikleri özellikleri belirtmeleri neticesinde istenilen ürünleri hızlı bir şekilde hazırlayarak okullara gönderim sağlamaktayız.

Blog Arşivi